Co to jest widelec Bitcoin? Ultimate Guide to Bitcoin Hard Forks

Category: Jeśli Jednak
17.02.2021

Ojciec wszystkich kryptowalut, Bitcoin, stał się pionierem w sferze pieniądza opartego na blockchain. Nic dziwnego: podstawowa technologia wydawała się rewolucyjna i tylko kilka projektów zdołało wymyślić zupełnie nowe typy łańcuchów bloków (Ethereum, EOS i Tron). Liczne kryptowaluty okazały się być forkami Bitcoin. Co to jest twardy fork Bitcoin? Ten przewodnik szczegółowo to wyjaśnia.

Na początek: Co to jest widelec Bitcoin?

Fork to kryptowaluta z pewnymi zmianami w obecnym protokole Bitcoin (BTC) i zmianą jego zasad. Wyobraź sobie, że grasz w jedną grę i chcesz zmienić jej zasady. Oznacza to, że wszyscy pozostali gracze będą musieli zgodzić się na zmianę zasad. Jeśli dojdziesz do porozumienia, zmiany zostaną wprowadzone, a gra toczy się normalnie. Jeśli jednak nie osiągnięto konsensusu, powstają dwie wersje gry: wersja nr 1 ze starymi zasadami oraz wersja nr 2 z nowymi zasadami. To byłby rozwidlenie w grze. Ta sama logika dotyczy kodu Bitcoin.

Po rozwidleniu oryginalny Bitcoin pozostaje i pojawia się nowy Bitcoin. Na przykład Bitcoin Cash (BCH) zmienił rozmiar bloku z 1 na 8 MB. Zwolennicy przeszli na nową monetę Bitcoin Cash, a ci, którzy woleli oryginalne zasady, nadal używali oryginalnego Bitcoin. Bitcoin Gold zmienił zasady wydobywania na korzyść użytkowników, a także zyskał wielu zwolenników.

Wyjaśnienie twardego widelca Bitcoin

Hard Fork to zmiana w protokole kryptowaluty, która nie obsługuje wstecznej kompatybilności ze starszymi wersjami waluty. Na przykład każdy, kto uruchamia węzeł w sieci Bitcoin, z pewnością będzie musiał zaktualizować swoje oprogramowanie, aby rozpoznawać nowe bloki.

Hard Fork to sytuacja, w której węzły uruchamiające nowe oprogramowanie są oddzielone od poprzedniej wersji kryptowaluty .

Jeśli połowa węzłów działa z nową wersją i blokami wyszukiwania, a druga połowa uruchamia starą wersję i rozszerza inny zestaw bloków, to w rzeczywistości masz dwa różne łańcuchy.

Co to jest miękki widelec?

Miękkie widelce kryptowalut pozwalają łączyć nowe zasady ze starymi . Podczas gdy celem hard fork jest osłabienie działania niektórych reguł, które są zaimplementowane w niezredukowanej wersji protokołu, zadaniem soft fork jest zaostrzenie niektórych z nich.

SegWit jest dobrym przykładem miękkiego rozwidlenia Bitcoin . Społeczność Bitcoin od dawna dyskutuje o tym, jak zwiększyć prędkość transakcji Bitcoin. Ponieważ nowy blok transakcji jest wydobywany średnio co 10 minut (a ten punkt nie był omawiany), pomysł polegał na zwiększeniu liczby transakcji, które można zawrzeć w każdym bloku. W tym celu społeczność zaproponowała rozwiązanie o nazwie Segregated Witness (w skrócie SegWit). Głównym zamysłem było zwolnienie miejsca w każdym bloku, które można wykorzystać do uwzględnienia większej liczby transakcji. Osiągnięto to poprzez usunięcie klucza publicznego i podpisu związanego z każdą transakcją z bloku i wysłanie ich innym kanałem komunikacji. Ponieważ klucz publiczny i podpis zajmują około 60% całkowitej wielkości transakcji, dzięki ich oddzielnemu wysyłaniu liczba transakcji w każdym bloku mogłaby zostać podwojona.

Dlaczego pojawiają się waluty Hard Fork BTC?

Blockchain kryptowaluty jest zwykle open-source, co oznacza, że ​​kod jest bezpłatny i dostępny dla każdego; zarówno do przeglądania, jak i do użytku.

Ponieważ waluty ewoluują i zmieniają się w czasie, należy wprowadzić pewne zmiany w ich protokołach. Takie zmiany mogą obejmować od niewielkiego dodania nowej funkcji do zmian masy, takich jak zwiększenie maksymalnego rozmiaru bloku.

Czasami w społeczności górników zmiany w łańcuchu bloków można postrzegać na różne sposoby. Niektórzy akceptują zmiany, a inni nie. Takie podziały w infrastrukturze sieciowej mogą również prowadzić do tworzenia nowych łańcuchów bloków i nowych kryptowalut.

7 widełek Bitcoin

Lista twardego widelca Bitcoin jest w rzeczywistości dłuższa, ale były to raczej niewielkie ulepszenia niż oddzielne realne kryptowaluty. Poniżej obserwujemy siedem głównych projektów kryptowalut Bitcoin hard fork.

Btcoin forksuje oś czasu

Bitcoin XT

Fork pojawił się 19 sierpnia 2015 roku. Autorzy byli twórcami oryginalnego Bitcoin Core – stworzyli Bitcoin XT, aby rozwiązać problem skalowania sieci. Twórcy Bitcoin XT poszli w kierunku zwiększenia rozmiaru bloku, który w oryginalnym łańcuchu Bitcoin wynosił 1 MB.

W momencie tworzenia pierwszego bloku Bitcoin XT był obsługiwany przez 12% górników, jednak zgodnie z założeniami twórców pełne przejście wymagało 85% węzłów sieci, aby dołączyć do sieci Bitcoin XT. Później udział ten zmniejszył się do 75%.

Projekt Bitcoin XT od samego początku był ostro krytykowany przez wielu liderów społeczności Bitcoin. Co więcej, konto, rzekomo należące do twórcy Bitcoin Satoshi Nakamoto, wypowiedziało się przeciwko forkowi. Jednak w 2014 roku w społeczności krążyła informacja, że ​​profil mógł zostać zhakowany, dlatego istnieje teoria, że ​​to Satoshi był tym, który sprzeciwiał się Bitcoin XT.

Bitcoin Unlimited

Projekt Bitcoin Unlimited pojawił się prawie pół roku później niż Bitcoin XT – w styczniu 2016 roku. Rozwiązał ten sam problem – zwiększając rozmiar bloku – ale w zasadniczo inny sposób. Bitcoin Unlimited pozwala węzłom sieci decydować o wielkości bloków, które powinny wydać. Twórcy postawili na demokrację – każdy, kto ma kompletny węzeł, miał możliwość decydowania o wielkości bloku.

Twórcy uważali, że sam system zatrzymałby się na średniej wartości wybranej przez większość: zbyt małe bloki byłyby „rozwidlane z sieci przez sam system, nie akceptowałby zbyt dużych bloków, ponieważ większość węzłów ich nie widziała.

Siła wolnego rynku, który rządzi światem tradycyjnej gospodarki i systemów finansowych, została stworzona przez twórców Bitcoin Unlimited, aby służyć gospodarce cyfrowej. Wpływ projektu zwiększyło połączenie deweloperów Toma Sonde i Toma Hardinga, którzy opuścili Bitcoin XT, który zaczął się rozpadać, oraz inny, który pojawił się nieco później, ale też nie trwał długo – Bitcoin Classic.

Bitcoin Unlimited, podobnie jak jego poprzednik, Bitcoin XT, nie odniósł sukcesu – społeczność była podekscytowana perspektywą, że proponowany schemat może być używany przez duże scentralizowane pule, tłumiąc opinię większości użytkowników o najwyższej mocy obliczeniowej . Doprowadziłoby to do koncentracji wpływów w sieci w rękach tylko kilku grup i zdewaluowało całą ideę decentralizacji Bitcoin.

Poza tym duża liczba bloków o różnych rozmiarach może prowadzić do wielu mimowolnych rozwidleń i tworzenia wielu fałszywych łańcuchów – co ostatecznie doprowadziłoby do upadku samego bitcoina.

Bitcoin Classic

Bitcoin Classic pojawił się zaledwie miesiąc później niż Bitcoin Unlimited, w lutym 2016 r., Ale zaczął się rozpadać jeszcze szybciej. Twórcą forka był Gavin Andersen, autor Bitcoin XT, który nadal dąży do celu – zwiększenia przepustowości łańcucha blokowego poprzez zwiększenie rozmiaru bloku. Tym razem planowano zwiększyć dokładnie dwukrotnie, do 2 Mb, a dwa lata później – do 4 Mb. Jonathan Tumim, inny z twórców Bitcoin Core, również dołączył do Andersena.

W przeciwieństwie do Bitcoin XT, Bitcoin Classic został pozytywnie przyjęty przez społeczność . Wspierały go takie baseny wydobywcze jak Antpool (Bitmain), BW.COM, HAOBTC.com, Genesis Mining, Multipool.us, a także Coinbase, OKCoin i Foldapp. Roger Ver, właściciel Bitcoin.com, również wyraził swoje współczucie dla projektu – jest przekonany, że zwiększenie rozmiaru bloku pozwoli na stworzenie większej liczby pełnych węzłów, co oznacza dalsze zwiększenie decentralizacji sieci.

Bitcoin Classic nigdy nie znalazł bezpośrednich i głośnych przeciwników, ale nigdy nie stał się w pełni funkcjonalny. Głównym powodem, dla którego dyskusje przeciągają się już drugi rok, to konieczność przeprowadzenia hard forka, który czasowo wpłynie na ogólne bezpieczeństwo sieci i może skutkować podziałem. Jednak po pojawieniu się Bitcoin Cash, który produkuje bloki do 8 MB, twórcy Bitcoin Classic powiedzieli, że uważali cel do osiągnięcia.

Bitcoin Cash

Bitcoin Cash to jeden z najbardziej znanych forków, który tak naprawdę zakończył się podziałem łańcucha i utworzeniem nowej kryptowaluty o tej samej nazwie. Stało się to 23 lipca 2017 roku i do tej pory Bitcoin Cash wykazuje dobre wyniki na rynku. Wielu ekspertów jest skłonnych wierzyć, że chociaż autorytet oryginalnego Bitcoina i jego powiązań utrzymuje go na powierzchni, ale nawet sam Bitcoin Cash zdołał zdobyć pewien wpływ i pozostaje w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych kryptowalut.

Cena BCH po uruchomieniu

Bitcoin Cash ma wiele znaczących różnic w stosunku do oryginalnego Bitcoina. Istnieją trzy główne dodatki do kodu:

  1. Limit rozmiaru bloku zwiększono jednorazowo z 1 MB do 8 MB;
  2. Ustawiona jest dodatkowa ochrona przed niepowodzeniem transakcji – ponowne próby i wymazywanie. Bitcoin Cash gwarantuje bezpieczeństwo użytkownika w przypadku zapisania dwóch równoległych łańcuchów – kod pozwala im współistnieć bez dublowania lub kasowania wykonywanych operacji;
  3. Zmienił się rodzaj transakcji. Jest to część poprzedniej zmiany kodu bezpieczeństwa – Bitcoin Cash uruchomił nowy typ transakcji, w której podpisywane są wartości wejściowe. Zapewnia to bezpieczeństwo portfeli sprzętowych i rozwiązuje problem kwadratowego hashowania.

Twórcy Bitcoin Cash stworzyli także dwa kolejne hard forki: Bitcoin SV i Bitcon ABC.

Bitcoin Gold

Bitcoin Gold to kolejna kryptowaluta, która oddzieliła się od Bitcoin 24 października 2017 roku, dzień wcześniej niż planowali deweloperzy. Celem twórców jest uczynienie własnej kryptowaluty ważniejszą niż oryginalny Bitcoin, przekształcenie jej w prawdziwe „cyfrowe złoto.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy