Czy mogę złożyć wniosek o małżeństwo oddzielnie i odliczyć hipotekę, podczas gdy mój współmałżonek zgłasza roszczenie o standardowe potrącenie?

17.02.2021

Kiedy pary wyszczególniają osobno, muszą podzielić odliczenia.

Hemera Technologies / AbleStock.com / Getty Images

Więcej artykułów
 • 1. Kiedy mój współmałżonek i ja powinniśmy złożyć oddzielne zeznanie podatkowe?
 • 2. Wymogi dotyczące potrąceń małżeńskich3. Dochodzenie odliczenia podatku od domu z wieloma nazwami w akciePo ślubie możesz zauważyć, że wyszczególnienie odliczeń na takie rzeczy, jak odsetki od kredytu hipotecznego, nie zapewnia takiego samego proporcjonalnego wpływu na oszczędności, jak w przypadku samotności. Lepszym rozwiązaniem może być skorzystanie z odliczenia o wyższym standardzie dla małżeństw na wspólnym zeznaniu podatkowym. Jeśli spróbujesz zachować wyszczególnione odliczenia, składając osobne dokumenty, oboje musicie wyszczególnić. Jednak mogą wystąpić sytuacje, w których oddzielne wyszczególnienie pomoże zmniejszyć ogólne podatki.

  Kiedy oddzielny jest lepszy

  Istnieją pewne przypadki, w których składanie oddzielnych zeznań podatkowych z wyszczególnionymi potrąceniami ma sens. Dzieje się tak głównie wtedy, gdy Ty lub Twój współmałżonek macie wiele odliczeń opartych na skorygowanym dochodzie brutto. Obejmuje to wydatki medyczne, straty w wyniku wypadków i kradzieży oraz niezwrócone koszty służbowe pracowników.

  Przykład

  Jeśli miałeś dużą kwotę bieżących wydatków medycznych, możesz odliczyć tylko kwotę, która przekracza 7,5 procent skorygowanego dochodu brutto (wzrost do 10 procent w roku podatkowym 2013). Jeśli ty i twój współmałżonek mieliście razem AGI w wysokości 100 000 dolarów, moglibyście odliczyć tylko kwotę kosztów leczenia, która przekroczyła 7500 dolarów. Jeśli jednak Twój AGI wynosił 40 000 USD i złożyłeś wniosek osobno, możesz odliczyć wszelkie wydatki na leczenie powyżej 3000 USD. Te dodatkowe 4500 $ odliczeń może sprawić, że oddzielne zgłoszenie będzie najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli masz inne duże potrącenia, takie jak odsetki od kredytu hipotecznego.

  Dzielenie odliczeń

  W przypadku osobnego wyszczególniania pozycji ze współmałżonkiem będziesz musiał podzielić potrącenia według tego, kto je zapłacił. Na przykład, jeśli spłacasz kredyt hipoteczny z własnego konta czekowego, możesz odliczyć całość odsetek od kredytu hipotecznego. Jeśli płacisz ze wspólnego rachunku czekowego, będziesz musiał podzielić potrącenie ze swoim współmałżonkiem na podstawie indywidualnych wpłat na konto. Jednak w stanach posiadających własność wspólnotową może być konieczne podzielenie całego dochodu i potrąceń po równo na pół, chyba że możesz wykazać, że dokonałeś płatności z funduszy innych niż wspólnotowe, które zazwyczaj są funduszami sprzed zawarcia małżeństwa lub które otrzymałeś oddzielnie jako prezent. Szczegóły różnią się w zależności od stanu.

  Uważany za niezamężnego

  W niektórych przypadkach Ty lub Twój współmałżonek możecie zostać uznani za niezamężnych dla celów podatkowych, a jedno z was może złożyć wniosek jako głowa rodziny. Zwykle dzieje się tak, gdy ty i twój współmałżonek jesteście w separacji i mieszkacie oddzielnie. W takiej sytuacji jeden z małżonków może wyszczególnić pozycje, podczas gdy drugi pobiera odliczenie standardowe. Aby zostać uznanym za osobę stanu wolnego w związku z prowadzeniem gospodarstwa domowego, musisz mieszkać osobno przez ostatnie sześć miesięcy w roku na stałe i musisz pokryć większość kosztów utrzymania domu dla dziecka pozostającego na utrzymaniu lub innego krewnego spełniającego warunki. .

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy