Jak zatwierdzić czek

Jak zatwierdzić czek
Category: Konto Bankowe
16.10.2020

Otrzymany czek musi być potwierdzony, abyś mógł otrzymać wypisane pieniądze. Innymi słowy, indosowanie czeku oznacza, że ​​musisz podpisać go i zrealizować gotówkę lub zdeponować na swoim koncie bankowym. Zwykle indos czeków pozwala ludziom i bankom określić różne sposoby wpłaty. Poniżej omówię, jak potwierdzić Twój czek i inne szczegóły.

Spis treści

Jak poprawnie zatwierdzić czek

Czek można zatwierdzić na różne sposoby, w zależności od tego, jak został napisany. Najpierw poczekaj, aż będziesz gotowy do wpłaty lub zrealizowania czeku na swoje konto bankowe. Następnie przejdź na koniec czeku i poszukaj „Poproś tutaj”. Gdy już to znajdziesz, po prostu podpisz się w górnej linii i gotowe.

W ten sposób nazywa się to „pustym poparciem”. Dobrze jest podpisać czek do momentu, w którym będziesz musiał go zdeponować. Ponieważ jest to czek polecony, jeśli podpiszesz go zbyt wcześnie, każdy inny może go zrealizować, jeśli go znajdzie. Zazwyczaj instytucje finansowe realizują gotówkę i deponują tylko czeki przekazane im przez posiadacza konta. Ale lepiej być bezpiecznym niż żałować.

Podpisywanie czeku komuś innemu

Teoretycznie, gdy ktoś wypisze Ci czek, możesz go podpisać komuś innemu, jeśli chcesz. Nazywa się to „specjalną rekomendacją”. Aby to zrobić, musisz przejść na koniec czeku i znaleźć górne linie. W tych wierszach wpisz „zapłać na zamówienie (wstaw tutaj nazwisko osoby)”. Następnie wystarczy podpisać swoje nazwisko w następnym wierszu, aby potwierdzić czek komuś innemu.

Pamiętaj, że banki i spółdzielcze kasy pożyczkowe podejmują ryzyko, realizując tego typu czek. Ponieważ każdy może samodzielnie podpisać czek i wypełnić informacje potwierdzające. Z tego powodu nie wszystkie instytucje finansowe będą przyjmować tego typu kontrole.

Indosowanie czeku tylko do wpłaty

Potwierdzenie czeku tylko do wpłaty ograniczy możliwość jego zrealizowania. Jest to również znane jako „restrykcyjne poparcie”. W ten sposób jest lepiej chroniony niż zwykły indos, ponieważ ogranicza to, co możesz zrobić z czekiem. Po prostu odwróć czek do tyłu. Następnie w górnych wierszach napisz „do wpłaty tylko na konto numer XXX”. Po prostu podpisz się w następnym wierszu i jesteś gotowy do pracy.

Pamiętaj tylko o podpisaniu czeku w polu potwierdzenia. Jeśli masz problemy ze znalezieniem go, będzie on umieszczony nad napisem „Nie podpisuj, pisz, pieczęć poniżej tej linii”.

Zwykle lepiej jest potwierdzić czek, nawet jeśli wypiszesz go „tylko do wpłaty”. Umożliwi to instytucjom finansowym potwierdzenie Twojego podpisu. Jest to bardzo ważny protokół bezpieczeństwa, który pomoże uniknąć problemów, jeśli takie wystąpią.

Co się dzieje, gdy czek nie jest zatwierdzony

Jeśli zapomnisz potwierdzić swój czek, wpłacenie czeku bez jego podpisu nie jest najgorsze. Po prostu skontaktuj się ze swoim bankiem i zapytaj, co dalej. W zależności od zasad i przepisów banku lub spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, wynik będzie różny. Istnieje możliwość, że Twój bank to za Ciebie zatwierdzi. Inni odrzucają Twój czek i zwracają go Tobie, abyś mógł go potwierdzić.

Pamiętaj też, że istnieją banki, które przechowują środki dłużej, aby upewnić się, że czek zostanie przetworzony. Jednak zawsze lepiej jest podpisywać i potwierdzać swoje czeki dla własnego bezpieczeństwa.

Wniosek

Teraz, kiedy otrzymasz czek, wiesz, co zrobić, aby go potwierdzić i zdeponować. Raczej, czy nie, jeśli chcesz polecić to komuś innemu lub spieniężyć, jest to podstawowy przewodnik, jak zrobić to poprawnie. Zalecałbym podpisanie czeku tuż przed wpłaceniem go na konto bankowe. Jeśli masz inne pytania, najlepiej skontaktuj się bezpośrednio ze swoim bankiem lub kasą kredytową.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy