Zalety i wady korzystania z gotówki a kredytu

Category: Kredytowa Może
17.02.2021

Jaka jest różnica między przekazami pieniężnymi a świadczeniami rzeczowymi?

Gotówka jest królem, a przynajmniej tak mówią. Łatwo zrozumieć, dlaczego: Gotówka jest szybka, wygodna i umożliwia załatwienie spraw dzięki niemal powszechnej akceptacji. Karty kredytowe mają jednak swoje miejsce, ponieważ mogą ułatwić zarządzanie dużymi zakupami i poprawić zdolność kredytową, gdy są używane w sposób odpowiedzialny. Jeśli króluje gotówka, to karty kredytowe są zdecydowanie następcą tronu.

Obie formy waluty mają jednak wady i zalety. Gotówkę łatwo ukraść, a zadłużenie na karcie kredytowej może wpędzić Cię w duże kłopoty. Rozważenie zalet i wad każdej metody płatności pomoże Ci wybrać odpowiednią do następnego zakupu.

Zalety korzystania z gotówki

Każdy kocha gotówkę i ciężko jest znaleźć punkt sprzedaży detalicznej lub prywatnego sprzedawcę, który by jej odmówił. Kiedy płacisz gotówką, odbiorca ma natychmiastowy dostęp do pieniędzy . Gotówka jest łatwa do wydania, ale łatwiej też jest się jej trzymać. Każdy wie na przykład, że kiedy złamiesz 20 lub 50 dolarów banknot, szybko znika.

Znajomość tego zjawiska sprawia, że ​​wahamy się przed ich przekazaniem . Kiedy płacisz gotówką za towary i usługi, dosłownie obserwujesz, jak Twoje pieniądze znikają w namacalny sposób. To sprawia, że ​​większość ludzi zastanawia się dwa razy przed dokonaniem zakupu pod wpływem impulsu.

Gotówka ułatwia również trzymanie się budżetu . Jeśli wejdziesz do sklepu z gotówką w portfelu, będziesz zmuszony trzymać się swojego budżetu. Nie możesz wydać więcej pieniędzy niż to, co masz w kieszeni.

Gotówka oszczędza również pieniądze sprzedawców a niektórzy przekazują Ci te oszczędności poprzez rabaty gotówkowe. Detaliści płacą opłatę za każdym razem, gdy przeciągną kartę kredytową. Aby zaoszczędzić pieniądze, niektórzy oferują swoim klientom zniżkę za płatność gotówką. Rabat, jaki otrzymują klienci w gotówce, jest niższy niż koszt opłaty manipulacyjnej za kartę kredytową, więc sprzedawcy detaliczni wciąż mają przewagę.

Wady korzystania z gotówki

Pieniądze są prawie niemożliwe do wyśledzenia , więc pieniądze, które stracisz lub zostaną ci skradzione, prawdopodobnie przepadną na dobre. Kiedy nosisz gotówkę, jesteś ograniczony do wydawania tego, co masz przy sobie. Chociaż jest to plus, gdy trzymasz się budżetu, jest to potencjalny problem w sytuacji awaryjnej. Jeśli działasz wyłącznie za gotówkę, możesz mieć kłopoty, jeśli Twój dach pęknie lub samochód się zepsuje. W takich przypadkach naprawienie sytuacji może wymagać więcej gotówki niż ta, do której masz dostęp.

Odległość stwarza również problem z płatnościami gotówkowymi. Gotówka działa jako płatność tylko wtedy, gdy Ty i sprzedający jesteście razem. Nie ma możliwości wpłacenia gotówki do komputera podczas zakupów online, więc zakupy gotówkowe nie zawsze są opcją.

Zalety korzystania z kart kredytowych

Karty kredytowe są bezpieczniejsze niż gotówka, ponieważ dzięki ustawie Fair Credit Billing Act ponosisz odpowiedzialność tylko za pierwsze 50 USD oszukańczych transakcji zgubioną lub skradzioną kartą kredytową. Masz również możliwość zakwestionowania opłaty, jeśli spierasz się ze sprzedawcą o wadliwy produkt, który odmawia zwrotu pieniędzy. Niektóre karty kredytowe zapewniają nawet dodatkową gwarancję na zakupione produkty. Prawidłowo używane karty kredytowe poprawiają również zdolność kredytową , ułatwiając uzyskanie pożyczki lub kredytu hipotecznego.

Karty kredytowe również zwiększają Twoją siłę nabywczą. Jeśli chcesz dokonać dużego zakupu, takiego jak szelki dla dziecka lub nowa lodówka, naładowanie go pozwoli Ci kupić przedmiot teraz i zapłacić za niego z czasem. Za duże zakupy łatwiej jest zapłacić, gdy zostaną podzielone na mniejsze kawałki.

Twoja karta kredytowa może również dać ci większy zwrot z każdej zainwestowanej złotówki. Dzięki zwrotowi gotówki i punktom lojalnościowym karty kredytowe sprawiają, że każdy wydany dolar idzie trochę dalej. Możesz wydać te dolary prawie wszędzie, ponieważ akceptacja kart kredytowych jest zwykle globalna.

Wady korzystania z kart kredytowych

Karty kredytowe pobierają wysokie oprocentowanie , co sprawia, że ​​zakupy są droższe, jeśli spłacasz je z czasem. Wiele osób korzysta z kart kredytowych, gdy mają problemy, a następnie nie spłacają ich szybko. Rezultatem jest czasem dożywotni dług.

Zadłużenie na karcie kredytowej następuje szybko . Łatwo jest przesunąć kartę i zapomnieć, że wydajesz prawdziwe pieniądze. Dobre korzystanie z kredytu poprawi Twoją zdolność kredytową, ale opóźnienia w płatnościach i wysokie saldo karty kredytowej mają odwrotny skutek. Karty kredytowe mogą wyglądać jak magia, ale są bardzo przywiązane do rzeczywistości. Jeśli masz problemy z utrzymaniem swojego portfela w portfelu, może być lepiej bez niego.

Więcej artykułów

Czy nastolatek może otrzymać przedpłaconą kartę kredytową bez zgody rodziców? →

Negatywne aspekty kart kredytowych →

Wady nastolatków posiadających karty kredytowe →

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy